• Bostancı: 0216 362 15 40 Mecidiyeköy: 0212 211 87 08
  • Taşıma Kanunu

    Mart 15, 2015 0Bilgi Bankası

    Evden Eve Nakliyat ve Büro Taşıma da Yasal Bildirimler

    Cihan nakliyat olarak şefaf taşıma ilkesi gereği ve Yüzde Yüz müşteri memnuniyeti ilkemize çerçevesinde taşıma haklarınızı size bildiriyoruz…

    Evinizi ve ya ofisinizi taşıyacaksınız peki taşıma esnasında haklarınız biliyor musunuz_? olumsuz bir durum yaşadağınızda 6102 sayılı türk ticaret kanunun da hangi haklara sahip oldğunuz aşağıdaki makalemizde detaylıca öğrenebilrisiniz

    Aşağıda soru cevap olarak listenen işlemler 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunun maddelerinin bire bir cevapları dır
    Taşıyıcı Firma nın Sorumluluğu nedir ? ( TTK Madde 895)

    Taşıma firması  mobilyaların sökülmesi ve kurulması ile taşınma eşyasının yüklenip boşaltılmasını da kapsar.

    taşıyan kişi tüketici ise taşınma eşyasının ambalajlanması ve işaretlenmesi gibi taşıma ile ilgili diğer işlerin yerine getirilmesi de taşıyıcının yükümlülüğündedir

    Hangi hallerde evden eve nakliyat firması sorumlu değildir ? (TTK Madde 898)

    1. a) Taşıyıcı, değerli maden, taş, mücevher, posta pulu, madenî para, belge veya kıymetli evrak taşıyorsa.
    2. b) Gönderen tarafından yapılan paketleme veya etiketleme yetersizse.
    3. c) Taşınan eşya gönderen tarafından işleme tabi tutulmuş, yüklenmiş veya boşaltılmışsa.
    4. d) Taşıyıcı tarafından ambalajlanmamış olan eşya taşınmışsa.
    5. e) Taşıyıcının, muhtemel hasar tehlikesine karşı göndereni önceden uyarmış olmasına rağmen, gönderenin ısrarıyla, büyüklüğü ve ağırlığı itibarıyla yükleme ve boşaltma yerindeki şartlara uygun olmayan eşya yüklenmiş veya boşaltılmışsa.
    6. f) Canlı hayvan veya bitki taşınmışsa.
    7. g) Eşya doğal veya ayıplı yapısı dolayısıyla, özellikle kırılma, işlev bozukluğu, paslanma, bozulma veya sızma gibi sebeplerle kolaylıkla zarar görebilecek nitelikteyse.

    yukarıda sayılan durumlarda evden eve nakliyat firmasının sorumluluğu bulunmamaktadır

    Kırılan veya hasar gören eşyalarınızı ne zamana kadar bildrimeniz gerekir  _? (TTK Madde 900)

    Evden eve nakliyat işinden sonra bir takımeşyalarınız da hasar tespit etmişseniz bunları yasal süre içerisinde bildirmemeniz durumunda nakliyat firması sorumluluk kabul etmemektedir

    •  Eşyanın zıyaa veya hasara uğramış olduğu açıkça görülüyorsa, en geç teslimi izleyen üç iş günü içinde veya
    • Zıyaın veya hasarın açıkça görünmemesi hâlinde en geç teslimi izleyen ondört gün içinde  taşıyıcıya bildirilmemişse sona erer.

    Kaynak: 14/02/2011 tarihli resmi gazete de yayınlanan 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu